Мінстратегпром хоче провести глибоку комплексну реформу сектору ОПК, а не лише корпоратизацію підприємств Укроборонпрому

У Мінстратегпромі здивовані заявою ДК "Укроборонпром" щодо втручання відомства в господарську діяльність і блокування реформи концерну і оборонно-промислового комплексу.» - перший заступник Міністра з питань стратегічних галузей промисловості Валерій Іващенко під час круглого столу УІБД в ІА "Укрінформ".
Іващенко-круглий-стіл-УІБД

“Ми здивовані демаршем керівництва концерну “Укроборонпром” і спробою цього суб’єкта господарської діяльності позиціонувати себе як ексклюзивного політичного гравця, що має виключне право визначати пріоритети, методи та шляхи реформування і розвитку надважливої стратегічної галузі держави і надавати оцінку органам державної влади”, – сказав Іващенко.

Він також наголосив, що завдання створити ефективну модель функціонування оборонно-промислового комплексу України в умовах війни з російським агресором є надзвичайно важливим питанням державного рівня. “Публічне втручання в неналежну до компетенції суб’єкта господарювання сферу, а саме в державну військово-промислову політику не може розцінюватися нами інакше, як спроба зірвати реалізацію завдань, визначених Президентом та закріплених чинним законодавством”, – підкреслив Іващенко.

Він зазначив, що Мінстратегпром спільно з Укроборонпромом, державними органами влади та громадськими організаціями вже кілька місяців працюють над розробкою нових нормативно-правових актів, необхідних для формування ОПК. Заступник міністра додав, що головне завдання Мінстратегпрому – забезпечити ефективне функціонування всіх оборонних підприємств включно з Укроборонпромом, адже “суб’єкт господарювання не може сам себе ефективно реформувати”.

«Ми готуєму глибоку комплексну реформу системи управління ОПК та аерокосмічної галузі. Відповідно до неї замість Укроборонпрому має бути створена холдингова компанія Національні оборонні системи, а замість НКАУ холдингова Національна-аерокосмічна корпорація, які як акціонери будуть здійснювати управління державними активами в галузях, а також мають бути створені умови для розвитку прватних підприємств та залученню іноземних інвестицій і ці галузі – заявив Перший заступник Міністра стратегічних галузей промисловості.

За словами Іващенка, заяви про наміри Мінстратегпрому підпорядкувати собі 6 авіабудівних підприємств після виведення їх з Укроборонпрому є “маніпуляцією і підміною понять”. “Ми не плануємо залишати в себе ці 6 авіабудівних підприємств і керувати ними в ручному режимі, ці підприємства мають бути передані холдинговій аерокосмічній корпорації. Вони були введені до складу концерну Укроборонпром штучно і не природно, тому отримали більше складнощів, ніж преференцій, отримали несподівані проблеми у зв’язку з тим, що вони входять до складу оборонного концерну Укроборонпром”, – зауважив він.

Валерій Іващенко також зазначив, що доопрацювання законопроекту 3822, пов’язане саме з тим, щоб прописати в ньому процес перетворення Укроборонпрому на холдингову компанію й звинуватив керівництво Укроборонпрому в тому, що воно примушувало підприємства до відрахувань на утримання апарату Укроборонпрому та навів відповідні цифри по деяким з тих підприємств, що планується вивести зі складу концерну:

  • Державне підприємство «Антонов», по роках: 2018 рік – 23 млн, 2019 рік  – 20 млн, 2020 рік – 147 млн;
  • Державне Підприємство «Івченко Прогрес»: 2018 – 9,5 млн, 2019 рік – 6,8, – 2020 рік – 6 млн;

загальною сумою  близько 265 млн внесків на рік.

Іващенко  вважає, що саме відсутність у майбутньому такого джерела фінансів, отримання таких великих коштів, бажання зберегти можливості та вплив на деякі підприємствасаме це викликало нервову реакцію керівництва державного концерну Укроборонпром та його демарш із заявою щодо начебто стримування реформ Мінстратегпромом.