Наразі ЗСУ стоять перед потребою якісних змін

”У першу чергу я теж вважаю, що під керівництвом Президента має бути досягнуто розмежування повноважень між Міністерством оборони і Збройними силами ( не «між Генеральним штабом», бо Генеральний штаб - це складова збройних сил),”- заявив генерал.

Далі Ігор Колесник сказав: ”Рух є, але він суттєво сповільнився, особливо впродовж останніх місяців. Там, де є дублювання повноважень і функцій, завжди з’являється конфлікт інтересів. Там де є конфлікт інтересів, там завжди бюрократія, завжди неефективне використання коштів. Тому і проблеми з державним оборонним замовленням, використанням бюджету, виконанням функцій та впровадженням нових форм і методів застосування військ.

Міністерство оборони має бути виконавчим органом центральної влади, переведеним на цивільну структуру, позбавленим функцій органу військового управління. На нього мають бути покладені функції визначення оборонної політики, військової безпеки, здійснення цивільного демократичного контролю над збройними силами, а також бути координуючим органом між іншими міністерствами та відомствами, сектору безпеки і оборони. Міністерство не повинне втручатися в реалізацію військової політики, це сфера діяльності ЗСУ, і це призведе до зменшення витрат і дублювань.”

Генерал вважає, що у збройних силах має бути проведене аналогічне розмежування повноважень: між ГШ, між видами та родами військ, командуванням об’єднаних сил, що має бути сформоване на базі об’єднаного оперативного штабу, вирішити, хто відповідатиме за генерування військ: це підготовка і комплектування, а хто – за застосування військ. Нажаль, на даний час органи управління дублюють один одного. Усі займаються і підготовкою, і комплектуванням, а це суттєво збільшує бюрократичний апарат. Розмежування повноважень призведе до кардинальної зміни чисельності структур органів управління всіх рівнів, від оперативного до стратегічного, що зменшить витрати на утримання цього бюрократичного апарату, що є достатньо серйозним в органах управління.

“Відповідно, потребує негайних змін й формування бюджету Міноборони. На даний час є 5 програм, які входять у військовий бюджет, але основна програма звучить як «Утримання і розвиток Збройних сил». Вона єдина, там видатки, а має бути розподілена на дві окремих програми: на Програму утримання і на Програму розвитку ЗСУ. Логічно створити підпрограми для розвитку кожного виду та роду військ. Відповідальність за розвиток має нести командувач, маючи, відповідно, свій бюджет.

Має запрацювати військово-технічна комісія Міноборони та Генерального штабу, яка нажаль, за ці п’ять років, жодного разу не збиралася, не визначала основні напрямки розвитку озброєння військової техніки, і, відповідно, визначити пріоритети. У першу чергу Збройним силам необхідні сили і засоби розвідки, радіоелектронної боротьби (як окремого роду) і протиповітряна оборона, все те, що може захистити наші Збройні сили, а також сухопутну компоненту від впливу ворога. На цій основі можна розбудовувати інші види задля захисту держави.”- наголосив генерал Колесник.

“Серйозною проблемою є плинність кадрів. Особовий склад втрачає зацікавленість в службі, більшість військових частин після повернення військових з місць проведення об’єднаної операції змінюється на дві третини. Неефективно витрачаються кошти на підготовку та забезпечення. Люди щоразу змінюються через невпевненість у майбутньому. Потрібно терміново припинити всі розмови відносно перегляду пенсійного забезпечення, соціального забезпечення військовослужбовців, що відштовхують їх від бажання служити. Потрібно переглянути весь соціальний пакет, бо він повинен, в першу чергу, мотивувати особовий склад нести службу далі, а не чекати пенсії. Коли військовий несе службу, він має знати, що він соціально захищений.

Ринок праці такий, що у цивільному житті грошове забезпечення набагато більше, ніж у війську. Якщо охоронник в супермаркеті отримує 20 тисяч гривень, моряк на цивільному флоті – три тисячі доларів, то ми не можемо гарантувати такий рівень грошового забезпечення. Соціальний пакет військових має бути таким, що заохочуватиме служити в армії.”- впевнений Ігор Колесник.

Крім того, генерал наголосив, що негайно потрібно створити пункти постійної дислокації для нещодавно сформованих військових частин, які вже п’ятий рік живуть у необладнаних пунктах дислокації. Водночас неефективно використовуються кошти на будівництво таборів на полігоні.