Нарощування потенціалу громадянського суспільства з нагляду за сектором безпеки в Україні

Валентин Бадрак, член Правління УІБД та директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння взяв участь у спільному проекті ЦДАКР з Центром досліджень європейської безпеки (Нідерланди), за підтримки Міністерства закордонних справ Нідерландів, “Нарощування потенціалу громадянського суспільства з нагляду за сектором безпеки в Україні”

У спільному дрокументі експерти засвідчили, що Україна має чисельне та активне громадянське суспільство. Воно розцвіло і розширилося після Євромайдану (або Революції Гідності) і зайняло активну позицію тоді, коли державність України потрапила під загрозу в 2014 році. Сьогодні українські організації громадянського суспільства (ОГС) активно підтримують різні громади в суспільстві; надають експертну допомогу для інформування місцевої та загальнонаціональної політики; а також можуть контролювати процес реформ та ширшу політику і витрати уряду. Протягом останніх років, коли реформи слабшали, така діяльність впливала і на саме громадянське суспільство. Переформатування керівництва України з приходом до влади нового президента, уряду та парламенту, сподіваємось, також перезапустить демократичні реформи та посилить функції участі та нагляду громадянського суспільства.

Роль громадянського суспільства в секторі безпеки України заслуговує на додаткову увагу, зокрема й через те, що країна залишається задіяною у смертельній війні низької інтенсивності на частині своєї території. Українське громадянське суспільство відіграє активну роль у нагляді за оборонною політикою, але не дуже активне в інших секторах безпеки, таких як розвідка. Здатність громадянського суспільства контролювати – а іноді й допомагати керувати – значною мірою залежить від рівня прозорості та підзвітності уряду та його готовності співпрацювати з партнерами громадянського суспільства – чим демократичніший уряд, тим сильніша позиція громадянського суспільства. Однак, саме громадянське суспільство також може покращити свою власну спроможність впливати на політику України, ставши більш обізнаним у здійсненні нагляду; більш досвідченим у роботі з парламентом та іншими наглядовими установами; і все більш спроможним шляхом розробки нових інструментів та механізмів нагляду.

Ключові моменти дослідження:

  • Хоча громадянське суспільство в усьому світі стає перед все більшими викликами, громадянське суспільство в Україні процвітає. Громадянське суспільство України відіграє певну роль у нагляді за безпековою та оборонною політикою, але воно стало більш усталеним та менш активним, тоді як державні реформи сповільнюються в останні роки.
  • Громадянське суспільство може покращити свою спроможність впливати на політику безпеки та оборони України, ставши більш обізнаним у здійсненні нагляду; більш досвідченим у роботі з парламентом та іншими наглядовими установами; і все більш спроможним шляхом розробки нових інструментів та механізмів нагляду.
  • Переформатування керівництва України з приходом до влади нового президента, уряду та парламенту, сподіваємось, також перезапустить демократичні реформи та посилить функції участі та нагляду громадянського суспільства.

Завантажити проект “Нарощування потенціалу громадянського суспільства з нагляду за сектором безпеки в Україні”