Суспільство бажає бачити армію на передовій не як боксера у глухому захисті, а як боксера, який інколи атакує

“Ситуація з коронавірусом - це фактично стан війни. Але для України - це стан подвійної війни, тому що, з одного боку, ми маємо захистити армію, а з іншого - ми мусимо використовувати армію за призначенням: і у боротьбі з коронавірусом, і у боротьбі на Східному фронті,» - заявив на круглому столі «Як коронавірус загрожує армії та обороній промисловості. Виклики та можливості України протидіяти пандемії.», 6 квітня, член Правління УІБД, директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння, Валентин Бадрак.

«Хочу звернути увагу на речі, які змушують мене повернутися до державного оборонного замовлення. Протягом останніх трьох місяців у нас дуже великі втрати. Якщо порахувати щомісяця, то вийде, що майже 15 людей щомісяця українські війська втратили. Такого, фактично, не було ніколи від самого початку війни. І я хочу згадати генерала Уестлі Кларка, який ще у 2014 році приїздив до Києва, мав зустрічі з експертами і казав, – “якщо ви будете мати втрати понад 10 людей щомісяця, це дуже суттєво може вплинути, негативно, на морально-бойовий дух війська. І ви маєте щось робити”.

Варто пригадати і те, що Путін “воцарився” до 2036 року, і те, що 22-го березня російський міністр Шойгу  заявив, що на кордонах з Україною будуть створюватися ще дві ракетні бригади і одна мотострілецька дивізія. Подивіться, які серйозні наміри у противника.

За таких умов, які можуть бути поради?

По-перше, ми втратили 5 місяців держоборонзамовлення. Чому 5, начебто почався квітень? Тому що сьогодні, якщо найближчими днями держоборонзамовлення піде до реалізації, то лише на рівні середини травня будуть укладені контракти і можна буде приступити до їх виконання. Це досить негативна ситуація для компаній. І  ми мусимо вимагати, щоб замовники пішли на попереджувальні кроки в цій ситуації. Наприклад, вдатися до гарантійних листів, щоб компанії, які можуть працювати, могли використати обігові або кредитні ресурси. Не для всіх компаній це можливо, але ж є ті, хто сьогодні працює за замовленнями 2019 року. Коли у нас залишилося декілька мільярдів гривень, їх встигли розписати на декілька напрямків.  Ці підприємства працюють у штатному режимі. Їх, безумовно, варто захищати, щоб керівники цих підприємств визначали самостійно їх режим.»- зазначив експерт.

«Доречі, США  мають дуже серйозний  досвід у цій сфері. Були проведені наради, визначений механізм захисту підприємств, вони відмовилися від виконання великих контрактів. США нещодавно замовили величезну партію нових F-35 літаків.»

«Повертаючись до України: в першу чергу варто звернути увагу на маленькі компактні підприємства, які мають високий рівень інженірингу. Це підприємства по 15-30 людей, які вдало захищаються від коронавірусу, мають внутрішній карантин. Такі підприємства є виробниками високотехнологічних систем, озброєнь і вони можуть швидко змінити ситуацію у сфері переозброєння.

Сьогодні потрібно йти шляхом швидких оперативних рішень, нам їх постійно бракує. Багатьох дратувала реакція Трампа на появу коронавірусу в Америці. Але він досить швидко оговтався і почав приймати серйозні рішення і заявив про необхідність посиленої відповідальності кожного громадянина, що задіяний у виробництві озброєння. Президент опікується такими питаннями!

А що відбувається у нас? Керівник фракції Слуга народу”, Давид Арахамія, вступається за оборонні підприємства і каже що буде особисто опікуватися цим, то для нас це – свідчення відсутності системи. Тому що цим мав би займатися прем’єр-міністр або профільний міністр, якого мали б призначити, відповідно до указу від 27 лютого (указ № 5920 Президента Зеленського), що фактично не виконується. Брак адміністративних рішень та інерція виконання призводять до ухвалення штучних законів лідерства.  Нагадаю, що виконання указу Президента від 27 лютого покладено на секретаря РНБО, але якихось зрушень чи дій від РНБО у цій сфері ми поки що не спостерігаємо.»- також зазначив Бадрак.

«Що стосується самого війська, то відповідальність зараз покладається на командирів, найбільший виклик зараз – роль молодшого командиру, сержанта, командувача взводу, роти, батальону. Якщо вони будуть здатні реагувати автономно (а для цього потрібне делегування повноважень з боку військового керівництва), то, на мою думку, вирішить проблему захисту самих вояків від коронавірусу.  Хочу знову наголосити, що російська сторона не збирається згортати бойові дії. Навпаки, бойові дії активізувалися протягом останніх трьох місяців. І далі буде ще гірше. Тому що кроки, які Путін демонструє у міжнародному просторі, – це і «допомога» Італії, націлена на внесення повного розбрату у НАТО, і залицяння до США.

На думку експерта, все це свідчить про те, що у нас попереду велика боротьба, окрім політичної, окрім диверсій, окрім самої пандемії. Головний висновок – ми маємо ставитися до коронавірусу так само, як і до війни проти України на Сході, провести між цими поняттями знак рівності, оскільки можемо добре захиститися від пандемії, але втратити державність в інший спосіб.

Не може бути жодного розведення сил. Як тільки почалися поступки і розведення сил, фактично, одразу ми побачили посилення російської агресії, як результат- у нас збільшення втрат, постійні обстріли та диверсії, і якщо раніше це були більше артилерійські обстріли, то зараз це відстріли українських вояків снайперами і розрахунками протитанкових ракетних комплексів. Це – дуже небезпечна ситуація. Ми маємо заявити, що жодного розведення не буде та що на будь-яку атаку буде жорстка відповідь тим, хто атакує, і, більше того, що українські війська будуть діяти на етапі розгортання російських бойовиків. Жорсткість та попередження можуть посилити наші можливості. Нам потрібно відмовитися від того, щоб реагувати на вбивства на фронті, а натомість, діяти на упередження. І для цого варто забезпечити передові ланки можливостями.»- заявив член Правління УІБД.

«Я переконаний, що українське суспільство бажає бачити українську армію на передовій не як боксера, який у глухому захисті, а як боксера, який інколи атакує. Що я маю на увазі? Я вважаю, що з огляду на підняття морально-бойового духу і посилення авторитету армії, командирам потрібно надати можливість на дзеркальні відповіді, які переконали б російських бойовиків в тому, що жодна смерть не залишиться без відповіді.»- наголосив експерт.