Україні суттєво потрібна реформа ОПК

21 серпня в Інституті Горшеніна відбувся круглий стіл "Ключові аспекти реформи ОПК України. Як забезпечити переозброєння та розвиток оборонних підприємств". Фахівці УІБД, Інституту Горшеніна та член Наглядової ради Державного концерну «Укробонопром», Давид Арахамія, обговорювали умови, необхідні для реструктуризації «Укроборонпрому».

Валентин Бадрак, один з засновників УІБД, відкриваючи круглий стіл, заявив, що “Для того, щоб українська армія отримала нові озброєння, для того, щоб ми були потужними і оборонний потенціал зріс, нам потрібна суттєва оборонна реформа. У першу чергу потрібно говорити про реформи всієї оборонної промисловості, а не тільки про трансформацію “Укроборонпрому”. При будь-яких умовах повинен бути створений центральний орган виконавчої влади в Кабінеті Міністрів, який буде займатися питаннями обороноздатності і підвищенням оборонного потенціалу. Безпосереднім керівником цього органу повинен бути профільний віцепрем’єр-міністр або віцепрем’єр з питань оборони”.

В свою чергу, секретар Національної інвестиційної ради, член Наглядової ради “Укроборонпрому”, Давид Арахамія заявив, Для того, щоб провести реструктуризацію державного концерну “Укроборонпром”, Україні може знадобитися 4-5 років, “Питання про те, в які терміни можна провести реструктуризацію “Укроборонпрому”, дуже складне. Оскільки там є т. зв. “круті” активи – від 10 до 24 підприємств. Є “токсичні” активи, що знаходяться в стадії банкрутства, але ми не можемо їх довести до банкрутства через законодавчі перешкоди. І є “середні” активи, які пів року можуть бути прибутковими, і пів року – збитковими. Якби це була приватна власність, то реструктуризувати “Укроборонпром” можна було б за пару років. Якщо державна – то це 4-5 років. Але це не означає, що 4-5 років все буде так само, як зараз, а потім раптово з’явиться якийсь геніальний план. Це означає, що з першого дня будуть визначені пріоритети, визначені підприємства – “манімейкери”, які потрібно розвивати і збільшувати. З іншого боку, можна зробити так, як роблять світові корпорації – створити департамент токсичних активів, визначити менеджера і реалізувати відповідну стратегію. Тому що, якщо зараз в “Укроборонпром” зайде новий директор, він фізично не зможе займатися розвитком, а буде змушений займатися проблемами, яких набагато більше, ніж можливостей для розвитку. І тоді він просто загрузне в проблемах і через три роки з’ясується, що розвитку не було”, – сказав Давид Арахамія.
Однією з ключових проблем українського ОПК член Наглядової ради Державного концерну “Укроборонпром” вважає незахищеність інтелектуальної власності і розробок наших конструкторів, через що державний сектор ОПК не має можливості розвиватися.

На думку члена правління Українського інституту безпекових досліджень Сергія Згурця, нова влада повинна найближчим часом забезпечити законодавчу базу для того, щоб запустити процес змін у сфері ОПК.

Експерт, також, зазаначив: “Щоб змінити стан речей, є розроблений пакет законів, про який уже не раз ішлося. Якщо говорити про реструктуризації “Укроборонпрому”, то ми не можемо здійснити це так, щоб усі проблеми передати наступному інвестору. Ми повинні провести домашню роботу, щоб вичистити ці “авгієві стайні”. Ми розраховуємо, що найближчим часом пакет законів, який передбачає ці речі, буде прийнятий новою політичною владою.”