Збройні сили втратили черговий рік, майбутнє Української армії є досі галуззю невизначених рішень

Валентин Бадрак під час круглого столу “ Рубікон: ймовірні сценарії після саміту у “нормандському форматі”. Чи готується українська армія відповісти на воєнну загрозу?» заявив, що так звана «нормандська зустріч» містить низку безпрецедентних ризиків для Україні і саме тому вимагає перегляду, повної ревізії до будівництва українського війська.

“Збройні сили втратили черговий рік, майбутнє Української армії є досі галуззю невизначених рішень. 2019-й став роком безпрецедентного провалу державного оборонного замовлення. Такої кризи, такого колапсу не було ще ніколи, з початку російсько-української війни. За неофіційними даними, кілька мільйонів гривень не будуть витрачені на ті ключові напрямки, які визначали розбудову українського війська, наприклад, по лінії генерального штабу не витрачено майже половину із запланованих 4,5 млрд. гривень,”- продовжив Валентин Бадрак.

Експерт зазначив, що найбільш провальними статтями є ремонт озброєнь військової техніки, забезпечення живучості, забезпечення засобами зв’язку, автоматизації і, навіть, така чутлива сфера, як охорона військових об’єктів. За статтями безпосередньо оборонного державного замовлення, тобто закупівлі озброєнь військової техніки та дослідно-конструкторських робіт ми маємо яму глибиною у 42% невитрачених ресурсів і у 47% стосовно науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт. Це – безпрецедентна ситуація, вочевидь існує потреба аудиту коштів, що витрачаються, але, у випадку проведення такого аудиту, ми отримаємо провал на половину 2020 року, тому що контракти з виробниками в цьому випадку будуть укладені не раніше травня-червня 2020 року, що, в свою чергу, призведе до втрати промислових компетенцій і колапсу оборонної промисловості.

Однією з причин такої ситуації експерт вбачає те, що нормативно-правова база у цій сфері діє ще з 2011-2012 років, тобто, з часів Януковича, і фактично не змінилася.

“Ми знаємо, що, з одного боку, в Україні існують нові технології, навіть створена низка нових шкіл з нуля, зокрема, школа легкої бронетехніки, школа високоточних засобів ураження, школа безпілотних авіаційних комплексів. А закупівлі йдуть дуже проблематично. Якщо ми будемо йти такими темпами, то Україна зможе переозброїтися за 40 років. Тобто, протягом 40 років Україна буде вразливою мішенню для Російської Федерації,”- продовжив Валентин Бадрак.

“Ми пропонуємо Президентові переглянути своє ставлення до армії, створити єдиний майданчик для обговорення і відпрацювання рішень, за участю міністрів, секретаря РНБО та Офісу Президента. Ми також пропонуємо розмежувати повноваження Міністерства оборони і Генерального Штабу, розібратися з розмежуванням повноважень всередині самого Міністерства оборони, прийняти необхідні рішення стосовно розвитку оборонних технологій та, нарешті, продовжити закупівлі за програмами. Наш Інститут разом з Національним Інститутом стратегічних досліджень, після спільного експертного аналізу, запропонували Президентові створити Агенцію з розвитку оборонних технологій, якою б керував міністр оборони. Тоді б саме Міністерство оборони стало б виробником і реалізатором оборонно-промислової політики. Це було б логічно у воюючій країні. І тоді можна було б сказати, що в країні є людина, що відповідає за оборону. “- зазначив експерт УІБД.

Наприкінці Валентин Бадрак зазначив, що саме так , повільно крокуючи за оборонним плануванням, працювала команда президента Порошенка. І лише через два роки його президентства, влітку 2016-го року ми зрозуміли, що ніякого оборонного будівництва не буде, але час був втрачений. Президент Зеленський має набагато менший резерв часу, ніж його попередник. За думкою експерта, він має час лише до середини літа 2020 року для того, щоб переглянути своє бачення, своє ставлення до розвитку армії і реальними діями продемонструвати, що верховний головнокомандувач особисто долучатиметься до будівництва українського війська, як інституту стримування зовнішньої агресії. Інакше його рейтинг буде втрачено вже не на третину, його рейтинг може впасти до рівня його попередника.