Епоха “зоряних війн” вже почалася

Китай, Росія і США активно розвивають зразки озброєння, здатні або діяти проти космічних об'єктів, або здійснювати напад з космосу.

Космос вже сьогодні є областю, в якій відбувається протистояння супердержав. Тепер ось НАТО на офіційному рівні визнає космос сферою військової діяльності.

По суті, космічний простір – це п’ята сфера військових дій, окрім суші, повітря, моря і кіберпростору. Саме в цих п’яти сферах наразі застосовуються нові рішення і технології. І саме в них формуються стратегії бойових дій.

Раніше космос розглядався в основному як простір для отримання інформації за допомогою розвідувальних супутників. І довгий час він залишався нейтральним бойовим компонентом.

Однак наразі ситуація змінилася. Розвиток, зокрема, ракетних озброєнь, гіперзвукового зброї, а також трансформація супутникової діяльності призвели до того, що космос став сферою, де відбувається протистояння. Тому що, коли ракети за рахунок гіперзвуку виходять в космічний простір і залишаються там протягом тривалого часу, маючи можливість в будь-який момент завдати удару зверху, супутники з розвідувальних апаратів перетворюються в такі, що здатні загрожувати іншим супутникам.

Так, нещодавно в американській військовій пресі був опублікований аналіз дій Росії. Йшлося про те, що вона розвиває супутники, які можуть становити загрозу для інших супутників, наближаючись до них на неприпустимо короткі дистанції і впливаючи на їх роботу.

Власне, такі ж заходи вживає і Китай, який розвиває не тільки власне озброєння, здатне діяти з космосу, але і засоби, здатні збивати ворожі супутники, порушуючи систему зв’язку, розвідки і т.п.

Тому космос вже став сферою військової діяльності і протистояння. І тепер питання в тому, як встановити певні правові регуляції для цієї діяльності в космосі.

Довгий час, коли була Холодна війна, заяви про те, що не потрібно перетворювати космос в сферу військового протистояння, звучали дуже часто. І тоді діяли деякі обмеження. Однак ці обмеження, скоріше, були обумовлені нездатністю широко використовувати технології для перетворення космосу в сферу протистояння. А зараз технології настільки просунулися вперед, що просто необхідно шукати і формулювати нові правові обмеження.

У будь-якому випадку, рішення країн НАТО визнати космос сферою військової діяльності є лише першим кроком. І не факт, що цей крок буде дієвим.

Адже відбувається ось що … Фактично через дії Росії розвалилося безліч договорів, покликаних контролювати озброєння: Договір про стратегічні наступальні озброєння, Договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності і ін. Як результат- відтепер будь-які договори не викликають довіри, оскільки довели свою неефективність через жорстке ігнорування їх країнами-підписантами, в тому числі і Російською Федерацією.

Тому розраховувати на те, що країни НАТО укладуть певний договір щодо використання космічного простору, який, зокрема, будуть сумлінно виконувати Росія і Китай, навряд чи варто. А якщо так, то це означає, що країни Альянсу будуть змушені шукати варіанти протидії Росії і Китаю, в тому числі і в космічному просторі.

Тому заяви про те, що потрібно обмежувати використання космосу як сферу військової діяльності, неминуче зіткнуться з суворою реальністю, де потрібно буде шукати технологічні способи, які б обмежили діяльність країн, що можуть спричинити загрозу країнам НАТО.

Як відомо, в Росії рішення НАТО визнати космос однією з сфер військової діяльності, сприйняли дуже емоційно. Так, офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова заявила, що це призведе до “перетворення космосу в арену збройного протистояння” і може призвести до “гонки озброєнь у космічному просторі”.

Проте, кажучи про оцінку даного рішення НАТО Російською Федерацією, ми маємо пам’ятати про те, що слова і дії Росії можуть бути прямо протилежними, полярними. Останнім часом Росія робить кроки, що загрожують супутниковій діяльності інших країн, яка, в свою чергу, не несе потенційної загрози нікому. Росія розробила засоби радіолокаційної боротьби, спрямовані на паралізацію роботи супутників, що забезпечують систему зв’язку GPS для американської армії та європейських країн. Росія розробляє і вже запускає супутники, націлені на зняття даних із супутників військового призначення інших країн. І Росія заявляє про розробку кіберзброї, що також загрожує супутникам …

Чому я так багато говорю про супутники – тому що вся система керування арміями країн НАТО і США пов’язана з системою GPS і системою передачі даних у великих обсягах. Якщо ж знищити всі супутники, то всі армії, завдяки РФ, стануть “сліпими” та “глухими”.

Саме це і формує зацікавленість РФ у паралічі супутникових груп країн НАТО і США. Це – один із пріоритетів РФ в форматі протистояння тій технологічній перевазі, що сьогодні на стороні США, а це опосередковано означає- і на стороні країн НАТО.

Якщо говорити про політичний аспект, то через руйнування системи міжнародних договорів Росією (перш за все, мова йде про руйнування базових принципів недоторканності територіальних кордонів і вихід Росії з ДРСМД) каркас міжнародних угод у галузі контролю над озброєннями є істотно розбалансованим. Виходить, що про зникнення балансу зараз говорить Росія, яка сама ж спровокувала “гонку озброєння” і підняла градус недовіри на європейському континенті своїми діями щодо Грузії і України.

Тому заяви з боку РФ, на мій погляд, повинні сприйматися як слова агресора, який, хоч би що говорив, діє однаково на забезпечення політики домінування в Європі, не гребуючи при цьому задіяти силу – або реальну, або приховану.

По суті, в технологічному сенсі епоха “зоряних війн” вже почалася. Технологічний рівень пов’язаний з можливостями гіперзвуку і його використанням у військових цілях, зі збільшенням кількості ракет, які можна запускати в космос, з нарощуванням засобів, які здатні знищувати групи супутників. Власне, все це вже перетворило космос в сферу військової діяльності і протистояння.

Такою є реальність, оскільки основні країни, зокрема, Китай, Росія і США, розвивають зразки озброєння, здатні або діяти проти космічних об’єктів, або здійснювати напад з космосу. Цими програмами займаються, принаймні, три провідні країни, намагаючись вийти в сферу космосу і домінувати там. І цю діяльність названі країни ведуть вже досить давно.

Світ прийшов до розуміння того, що така діяльність досягла істотних результатів, і лише після цього почав говорити про якісь правові обмеження. Боюся, що з цим ми вже запізнилися … А коли Росія ще й зруйнувала систему договорів у сфері контролю над озброєннями, загнати всіх у якісь правові рамки ведення переговорів про озброєння буде надзвичайно складно.