Українська оборона часів коронавірусу

Реальна ситуація з підготовкою можливої зустрічі армії з вірусом — як у всьому суспільстві.

У ЗСУ не зафіксовано жодного випадку захворювання на коронавірус; 130 військовослужбовців перебувають на самоізоляції. Це офіційна інформація військового відомства на 26 березня.

Формально, ситуація задовільна. До цього можна додати, що чималу частину відділень медзакладів ЗСУ перепрофільовано на інфекційні, а в кожній військовій частині створюються медичні ізолятори. У Міноборони підготували 1000 ліжок на випадок захворювань на Covid-19 серед військових. Стали надходити і спеціальні захисні костюми, що їх безпосередньо для потреб армії виробляє одне з вітчизняних підприємств. Виготовлено 80 костюмів, половину яких відправлено в медслужбу ООС. А ще — Україна звернулася до НАТО із запитом про допомогу у протидії коронавірусу в ЗСУ.

Реальна ж ситуація з підготовкою можливої зустрічі армії з вірусом — як у всьому суспільстві. Тобто превентивні заходи обмежені, карантин — досить умовний. Факти різних підходів іноземних держав до боротьби з пандемією, а також різних результатів — свідчення того, що ні в кого немає достовірних знань про всесвітню навалу нового вірусу. Природно, і в України теж, — навіть безладні рішення про роботу громадського транспорту свідчать про те, що приймають їх емоційно, в хаотичному режимі.

Особливості національного реагування

Не слід забувати, що армія — передусім частина суспільства, причому, найбільш уразлива, у зв’язку з необхідністю багатопланової, багатошарової взаємодії її складових. ЗСУ — особливо, оскільки завдання автономності функціонування підрозділів вирішувалися хіба що в структурах спецпризначення. А ще — армія залишається доволі закритою для всього суспільства, тому сприймати її в умовах насування епідемії найкраще через допущених до неї близько “посередників” — волонтерів та “оборонників”.

У Раді волонтерів при Міноборони України на умовах анонімності стверджують, що в зоні дій ООС військові лише зібрали заявки на необхідне їм для протидії коронавірусу. При цьому в ООС ще немає обладнаних місць для ізоляції можливих хворих, немає апаратів штучної вентиляції легенів, бракує й апаратів для дезінфекції. Є серйозні проблеми з масками та костюмами. Правда, у кожній бригаді підготовлено й забезпечено по одному підрозділу для оперативного реагування на проникнення інфекції. Волонтери наполягають: військовому відомству слід поспішно укласти угоди з усіма компаніями, готовими оперативно поставляти всі необхідні засоби протидії пандемії. Але для вирішення цієї проблеми потрібне блискавичне включення в роботу уряду, — порятунок армії виходить далеко за межі повноважень суто Міноборони.

Можливо, волонтери згущують барви, коли наполягають на попередньому вірус-тестуванні всієї логістики в ООС. Команди волонтерів нині в авральному режимі забезпечують підрозділи на передовій. Не гребуючи навіть костюмами для малярів, які (коли склеєні) значно кращі за радянські громіздкі ЗЗК — взимку нестерпно холодні, а влітку — неймовірно жаркі. Але визнають — це крапля в морі, і без активної участі держави тут не впоратися. До речі, вони зі злою заздрістю вказують, що всі підрозділи НГУ та поліції в ООС повністю забезпечені. Ті, хто під петардами, отримали все, а ті, хто під снарядами, — майже нічого…

З оцінкою неповної підготовки ЗСУ до протидії коронавірусу згоден і ексначальник військ РХБЗ ЗСУ (РХБЗ — радіологічного, хімічного та біологічного захисту) Віктор Коробка. Командувач військ РХБЗ у 2007–2013 рр., а нині директор із розвитку бізнесу єдиного в країні виробника засобів РХБ-захисту — приватного підприємства “Спаринг-Віст Центр”, — він каже, що нинішня ситуація — об’єктивна реальність, оскільки впродовж десятиліть не проводилося жодних РХБЗ-закупівель. Протигази та засоби індивідуального захисту застарілі, вироблені ще в СРСР і навряд чи згодяться для вирішення завдань протидії коронавірусу. Він зазначив, що тільки 2020 року Міноборони передбачило закупівлю протигазів для ВМСУ. Спеціаліст вважає, що цілком можливо підкинути оперативні замовлення низці підприємств, здатних у стислі терміни розробити й освоїти виробництво засобів протидії коронавірусу. Серед інших — той-таки “Спаринг-Віст Центр”, готовий оперативно освоїти розробку і виробництво апаратів штучної вентиляції легенів, на що знадобиться приблизно два місяці, а до кінця року цілком можливо виготовити 20–30 таких апаратів, якщо замовлення будуть оформлені негайно.

Як бачимо, в попереднього військового керівництва до цих питань руки не дійшли, а в нового (після заміни міністра оборони) ще до кінця не вирішені кадрові питання. В уряді теж “кожен за себе”: встигло МВС підготувати до атаки вірусу НГУ й поліцію — чудово! А хто не встиг — нехай звертається по волонтерську допомогу… Взагалі, всі складові сектора безпеки залишаються розрізненими й розбалансованими. Наприклад, на думку заступника секретаря РНБОУ генерала Сергія Кривоноса, Україна могла, але не встигла розгорнути й вибудувати ефективну систему територіальної оборони, в якій на рівні областей реагування на навалу вірусу могло б бути на більш високому рівні.

Або ще один, не менш показовий епізод: влада нині готується до перебоїв із харчуванням у ЗСУ. Проблеми можуть з’явитися вже цього тижня — через затримку підписання контрактів із постачальниками, які мали надавати ці послуги, але повідомили, що епідемію коронавірусу вони вважають форс-мажором і тому не в змозі виконати зобов’язання. Офіс президента 24 березня вже звернувся до керівників обласних державних адміністрацій і керівництва Києва, щоб вони були готовими безплатно допомогти частинам ЗСУ. Прикметно: Кабмін оперативно подав законопроєкт про продовження договорів 2019 року, який має розглянути Верховна Рада. Але, з нинішнім “падежем” у парламенті, чи можна буде зробити це оперативно?

Взагалі ж, на думку багатьох спостерігачів, підготовка країни й армії до потенційної епідемії — питання сумірне з підготовкою до кремлівської агресії. Точніше навіть, підготовка до зустрічі з лихими вірусами — лише частина всебічної підготовки оборони та організації гідної зустрічі з вірусами значно небезпечнішими, кремлівськими.