Створення ЦОВВ та удосконалення формування ДОЗ – ключові питання реформи ОПК

В оборонно-промисловому середовищі та в експертних колах тривалий час дискутується проблема створення центрального органу виконавчої влади (ЦОВВ) як структури, що реалізовуватиме оборонно-промислову політику держави, а також проблема удосконалення системи формування і виконання державного оборонного замовлення (ДОЗ), що прямо впливає на стан обороноздатності України та на темпи переозброєння сил оборони держави.

Зокрема, експерти з 2013 р. (системні заклики лунають з часу парламентських слухань 2013 р.) наполягають на необхідності створення нового ЦОВВ та удосконаленні ситуації навколо ДОЗ, посилаючись на ухвалений влітку 2018 р. Закон України «Про національну безпеку». Крім того, зауваження торкаються й посилення потенціалу України у сфері залучення інвестицій та отримання нових оборонних технологій, а також убезпечило б ОПК України від альтернативного вітчизняній продукції імпорту озброєнь і військової техніки (ОВТ). До цього часу Україну чимало критикували західні експерти за «ручне управління» ОПК.

З метою додаткового вивчення проблем та шляхів їх розв’язання ЦДАКР ініціював засідання Експертної ради та запросив фахівців у даній сфері, а також діючих управлінців. Участь у засіданні взяли народні депутати ВРУ, ДК «Укроборонпром», Національний інститут стратегічних досліджень, Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння, Інформаційно-консалтингова компанія «Діфенс Експрес», ГО «Ліга оборонних підприємств України», Всеукраїнський громадський правозахисний рух «Сила права», ГС «Всеукраїнський громадський центр національної безпеки», Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони, ГО «Українська стратегічна ініціатива», Фонд Вільна Україна та окремі експерти.

Експерти вказують, що саме перенесення центру прийняття рішень до виконавчої влади та завершення в Україні «ручного режиму» управління ОПК дозволило б визначити політично відповідального за ОПК в країні, реалізувати реформу ОПК та покращити інвестиційний клімат, а також удосконалити підходи в таких питаннях, як координація роботи підприємств ОПК з метою прискорення та покращення темпів і якості переозброєння.

У зв’язку з вище вказаним Експертна рада розглянула оптимальні умови створення ЦОВВ та удосконалення ДОЗ.